Epidemie se zhoršuje. Magistrát vydal apel na všechny Pražany
Foto: Unsplash
S nástupem chladnějšího počasí přibývá v hlavním městě i v dalších krajích ČR nakažených koronavirem. Praha nyní vykazuje čtrnáctidenní incidenci 93,08 potvrzených případů na 100 000 obyvatel, uvedl v tiskové zprávě Magistrát hl. m. Prahy. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy je v Praze 1,21, zatímco celorepublikový průměr má nyní hodnotu 1,14.
Aktuálně je v hlavním městě naočkováno alespoň první dávkou vakcíny bezmála 72 % Pražanů starších 12 let. U obyvatel starších 55 let je to přes 81 % a v nejohroženější věkové kategorii 70+ se číslo dokonce blíží k 90 %.
Pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová ale varuje, že očkování není všespásné. „Vakcíny chrání před těžkým průběhem covidu-19 a snižují riziko onemocnění a přenosu. Nejsou ovšem stoprocentní ochranou a musíme počítat s tím, že i očkovaní lidé mohou onemocnět. Proto se obracíme na Pražany, kteří ještě nejsou očkovaní, aby ještě zvážili možnost ochránit sebe a své blízké očkováním,“ uvedla Milena Johnová.
Také Hygienická stanice hl. m. Prahy apeluje na obyvatele, aby důsledně dodržovali veškerá opatření zamezující šíření viru, spolupracovali při procesu trasování a zvedali neznámá telefonní čísla. Hygienici současně připomínají ještě další pro podzimní a zimní období zcela zásadní preventivní opatření, kterým je očkování proti chřipce.
„Říjen je vhodným měsícem pro očkování proti chřipce, které doporučujeme aplikovat ideálně s čtrnáctidenním rozmezím, v krajním případě lze i očkovat oběma vakcínami současně,“ připomíná epidemiolog Petr Smejkal.
Opatření proti šíření koronaviru a chřipky jsou příslušné rozestupy při vyšší koncentraci lidí, používání respirátoru, časté mytí rukou, zakrývání dýchacích cest při kašli nebo rýmě a vyhýbání se špatně větraným interiérům.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu