Komentář: Volby přes internet v Česku? Chybí politická vůle. Strany se nejspíš bojí i mladých voličů
Foto: Pixabay
Blíží se parlamentní volby a Češi opět vyrazí do volebních místností. Ani tentokrát nebudou mít možnost odevzdat svůj hlas přes internet. Ale proč, když technické prostředky již dávno existují?
Estonsko zavedlo možnost hlasovat ve volbách online už před více než 15 lety. Využívá toho zhruba polovina tamních voličů. Ostatní dávají přednost klasickému způsobu. Volební účast v estonských parlamentních volbách od zavedení internetového hlasování nijak zásadně nevzrostla. Například v roce 2019 hlasovalo 63,67 % Estonců. Oproti tomu v Česku hlasovalo ve volbách v roce 2017 přesně 60,84 % právoplatných voličů.
Nikdo neví, jestli by se ušetřilo
Zavedení hlasování po internetu by chtělo od českých zákonodárců pořádnou dávku odvahy. Za největší úskalí se považuje finanční nákladnost a obavy o bezpečnost a transparentnost. Nikdo ale zatím nezpracoval analýzu, jestli by stejně nakonec nepřevážily výhody. Nemuselo by se tisknout tolik volebních lístků, ušetřilo by se na odměnách pro volební komisaře a výsledky by byly sečteny podstatně dříve, takže Marcela Augustová by mohla z volebního studia odejít dřív domů.
Především by ale šlo o značné usnadnění života pro všechny voliče. Mohli by volit z pohodlí domova, nebo třeba z druhého konce světa. Možná právě tohle je ale věc, které se většina politických stran bojí. Říká se, že mladí lidé se příliš nezajímají o politiku. Kdyby se ale podařilo zmobilizovat je například prostřednictvím kampaně na sociálních sítích, mohlo by to už podstatně zamíchat kartami. Mladí lidé bez závazků se totiž hůře uplácejí. A také jsou výrazně liberálnější, což zvláště některým stranám nahání hrůzu.
Strany jsou k e-volbám chladné
Ze všech politických stran a koalic, které v současné době mají největší šanci na vstup do Poslanecké sněmovny, hovoří o zavedení internetového hlasování pouze koalice Pirátů a STAN.
V jejich programu stojí: „V současnosti dostupné informační technologie umožňují bezpečné konání řádných voleb po internetu. Je tedy zapotřebí hledat možnosti zavedení internetového hlasování i v České republice. Jeho cílem je zpřístupnění voleb všem občanům odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení a v konečném důsledku zvýšení volební účasti a modernizace voleb jako takových.“
Koalice SPOLU pak slibuje prosazení prosazení možnosti korespondenční volby pro sněmovní, prezidentské a evropské volby. Ale pouze ze zahraničí. V ostatních stranách je buď ticho po pěšině, nebo se rovnou ozývají odmítavá stanoviska.
Například poslanec Jiří Kohoutek za SPD před časem napsal, že „tajnost volby může být garantována pouze tehdy, když má samotný akt výkonu hlasovacího práva osobní a individuální charakter – když hlasování probíhá prostřednictvím fyzického vhození volebního lístku do volební schránky za plentou, za dohledu volební komise, která celý tento proces kontroluje dle předem daných zákonných pravidel“.
Vůle k zavedení internetového hlasování v Česku tak tedy není. A i kdyby byla, stejně by stát nejspíš nebyl schopen systém bez obtíží spustit, jak už se v minulosti ukázalo třeba při zavádění elektronické dálniční známky.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu