Druhy nádobí, které do myčky nikdy nedávejte. Mohly byste je nevratně zničit
Foto: Pixabay
Kdo si jednou pořídil myčku nádobí, už si bez ní nejspíš nedokáže představit život. Aby také ne, když tak krásně šetří čas, námahu i přírodu. Jediné, co člověk musí udělat, je vhodně naskládat nádobí, vložit tabletu na mytí, zavřít, zapnout a nechat stroj pracovat. A pochopitelně také vědět, co do myčky nádobí nikdy nedávat.
Za vynálezkyni myčky nádobí je považována Josephine Cochraneová, americká vynálezkyně a obchodnice, která měla koncem 19. století plné zuby hospodyněk, které mytí nádobí lidově řečeno „flákaly“.
Vynalézavost měla Josephine v krvi. Její pradědeček John Fitch se přepravoval vlastním parníkem ještě předtím, než ho pak Robert Fulton oficiálně vynalezl a představil široké veřejnosti.
Svou spanilou cestu do miliónů domácností po celém světě si myčka nádobí začala razit ve 20. letech minulého století. Tehdy si ji pochopitelně mohli dovolit pouze bohatší rodiny. Až ve druhé polovině století se stala dostupnější i pro širší masy.
Dnešní myčky nádobí se od těch před více než sto lety v mnohém liší, ale není pochyb, že nám stále šetří spoustu drahocenného času a zbytečné práce. A také vodu, protože zatímco při ručním mytí spotřebujeme až desítky litrů vody, myčce stačí jen asi 10 až 12 litrů.
Co do myčky nepatří
Bez ohledu na výhody moderních technologií a s nimi i moderních myček nádobí zůstává faktem, že všechny jsou stále vyrobeny tak, že mohou některé nádobí poškrábat, rozbít nebo zcela zničit. Tady jsou věci, které do myčky rozhodně nepatří.
Dřevo
Horká voda a teplo mohou dřevěné předměty ohnout nebo dokonce úplně zničit. Proto se nedoporučuje vkládat do myčky dřevěné příbory, prkénka a všechny ostatní věci vyrobené z dřevěného materiálu.
Porcelán
Porcelán je velmi křehký a při vystavení vysoké teplotě a silné cirkulaci vody v myčce nádobí se může snadno rozbít, roztříštit nebo odštípnout. Je známo, že porcelán je velmi drahý a ceněný. Obvykle se dává jako dárek k významným výročím a životním událostem a dědí se z generace na generaci. Nikdy ho proto nedávejte do myčky, aby po vás vašim potomkům něco zůstalo.
Měděné předměty
Měděné předměty, jako třeba konvice na kávu ale i stále populárnější měděné hrnce, do myčky také rozhodně nedávejte. Důvodem je opět vysoká teplota, která způsobuje odlupování vrchní vrstvy měděného materiálu. Takové nádobí by pak bylo zcela jistě nepoužitelné.
Další druhy nádobí, které do myčky nepatří
Do myčky nádobí dále nepatří ani litinové hrnce, teflon a další pánve a pekáče s nelepivým povrchem. Pouze v ruce myjte i nože, škrabky a struhadla. Čepele by se totiž mohly ztupit. Obezřetní rovněž buďte v případě některých druhů plastů. Při nákupu konkrétního nádobí se vždy vyplatí řídit se doporučením výrobce.
ČTĚTE TAKÉ: Toaletní papír tu nebyl odjakživa. Lidé místo něj používali různé bizarní věci
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu