Účinky jahod na lidské zdraví. Proč se vyplatí jíst je v sezóně?
Foto: Unsplash
Sezóna jahod je v plném proudu. České zahrádky v těchto dnech obsypávají červené plody, které znali již staří Římané. Možná vás překvapí, že pro širokou konzumaci se jahody začaly používat až v pozdním středověku, kdy byly pěstovány převážně mnichy.
Toto ovoce je velmi bohatým zdrojem vitamínu C. Jeho obsah je srovnatelný s citrusovými plody. Najdeme v něm ale i vysoký podíl organických kyselin jako například kyseliny jablečné, citrónové, chininové, šťavelové, salicylové či ellagové, která působí v prevenci nádorových chorob.
Jahoda obsahuje i lehce stravitelnou vlákninu, což umožňuje snadné další tepelné úpravy a výrobu marmelád a džemů. Z minerálních látek je zastoupen převážně draslík, zinek, hořčík, síra, vápník, ale i některé netypické prvky jako bor, fluor, kobalt či molybden. Jsou také výrazným zdrojem tekutin, jelikož plody jsou tvořeny z 87 % z vody.
Oproti jiným druhům ovoce obsahují jahody jen malý podíl přírodních cukrů. Konzumace jahod má pozitivní účinek na tvorbu testosteronu, který aktivuje spermie, a celkově údajně zvyšuje chuť k sexu. I proto se často označují za ovoce lásky. Podporují totiž krevní oběh v pohlavních orgánech díky vysokému obsahu antioxidantů.
Jahody dále podporují metabolismus (díky již zmíněné vláknině) a vylučování. Zároveň působí proti vzniku močových a žlučových kamenů, snižují nachlazení a pomáhají při léčbě chorob srdce.
Chuti a vůni čerstvě natrhaných českých jahod se nic nevyrovná. Proč se ale vyplatí jíst je hlavně v sezóně? Ve své nejvyšší zralosti totiž obsahují nejvíce zdraví prospěšných živin. Exportované jahody ze supermarketu jim zkrátka nemohou konkurovat.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu