Pražské zprávyKristián Vích26. března 20213 minuty čtení

Socha housenky vzbuzuje pohoršení. Pražanům připomíná brněnský orloj

Foto: MČ Praha 6

Housenka raného kapitalismu, jedno z nejznámějších děl sochaře a obyvatele Prahy 6 Kurta Gebauera, se nyní nově tyčí na Vítězném náměstí. Čtvrtstoletí od vzniku původní myšlenky tak stanula v místě, pro které ji autor tehdy navrhl.

Deset metrů vysoký objekt ve tvaru housenky je instalován do prostoru, odkud byla před třiceti lety odstraněna socha V. I. Lenina. Kurt Gebauer ji tam navrhl již v roce 1997 v reakci na „blbou náladu“ tehdejší doby. Housenka má symbolizovat čas zakuklení a čekání, co z ní vzejde, zda se z ní vylíhne krásný motýl nebo požere vše kolem. Podle autora je i v dnešní době tato myšlenka stále aktuální a housenka neztratila nic ze svého poselství.

ČTĚTE TAKÉ: Pražské židle a stolky se po zimě vrací do veřejného prostoru

„Kurt Gebauer je sochař velkých gest a jemného humoru, jehož dílo provokuje, o tom nebudiž pochyb,“ konstatuje místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina a dodává: „V posledních letech si obyvatelé Prahy 6 na umění ve veřejném prostoru zjevně zvykají a učí se ho vnímat. Protože umění není jenom o kráse, má taky inspirovat, vyvolávat otázky, vzdělávat, provokovat i bavit. K mé velké radosti postupem let rozhořčených reakcí obyvatel ubývá a těch tolerantních, poučených i nadšených přibývá. Vypadá to, že jdeme správným směrem.“

Ostrá kritika veřejnosti

Na Facebooku městské části ovšem lidé pochopení pro sochu nemají a ostře ji kritizují. „Soutěž s Brnem kdo ho má delšího?“ ptá se jeden z diskutujících, čímž naráží na neméně kontroverzní brněnské hodiny ve tvaru doutníku.

„A tohle prosím má jakou funkci? Vzdělává, baví, provokuje… U mě pouze vyvolává otázky kdo takovou ohavnost, za kterou jste jistě zaplatili nehoráznou sumu, povolil… To je vážně neuvěřitelné,“ píše další z obyvatelek Prahy 6. „Kolik to stálo ? Nemáte dojem že v době krize by jste měli řešit užitečnější věci?“ táží se další diskutující.

Foto: MČ Praha 6

Názorům veřejnosti, souhlasným i kritickým, je však sám autor nakloněn: „Ve veřejném prostoru se potkávají nejen znalci umění nebo snobové, ale hlavně běžní lidé. Jdou kolem, a buď je to přitáhne, nebo naštve. Sochy ventilují agresivitu, když o nich lidé diskutují, a to je dobře,“ míní Gebauer, dlouholetý profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, který dnes kromě tvorby také vyučuje veřejný prostor na Západočeské univerzitě v Plzni.

ČTĚTE TAKÉ: Velká oprava chodníků na Praze 3. Městská část investovala miliony korun

Kulaťák už zdobí Asteroid

Housenka raného kapitalismu představuje již druhé umělecké dílo, které oživuje veřejný prostor u Vítězného náměstí. Tím prvním je Asteroid od sochaře Michala Gabriela, který Praha 6 umístila na náměstí v září u příležitosti 100. výročí založení městské části.

„Obě díla, Asteroid i Housenku, máme bezplatně zapůjčená na půl roku. V těchto dnech tak dochází k vzácnému okamžiku, kdy se na Kulaťáku na pár dní potkávají dva tak významní sochaři v těsné blízkosti,“ doplňuje místostarosta Lacina.

ČTĚTE TAKÉ
Hitler ji nenáviděl. Petřínská rozhledna by nikdy nebyla bez Eiffelovky

Sochař, malíř a pedagog Kurt Gebauer v letošním roce oslaví 80. narozeniny. Řadu let je obyvatelem Prahy 6, ve Střešovicích byl sousedem prezidenta Václava Havla, jemuž věnoval památník ve tvaru srdce, umístěný na piazzettě Národního divadla. Housenka raného kapitalismu je v Praze 6 druhým dílem Kurta Gebauera. Tím prvním jsou Obludy, herní místo pro děti ve veřejném prostoru na sídlišti Dědina.

Nepřehlédněte