Vinohradská vodárna sloužila svému účelu jen do 60. let minulého století
Vinohradská vodárna sloužila svému účelu přesně 80 let.
Seznamte se s jednou z nejkrásnějších staveb ve městě! Vinohradská vodárenská věž byla postavena v roce 1882 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Turka.
V té době byla součástí systému zásobování vodou města Královské Vinohrady, který sestával z vodárny v Podolí, podzemních vodojemů, čerpací stanice a věžového vodojemu na vinohradské Korunní třídě.
Dvoukomorový podzemní vodojem byl dobudován v roce 1891, kdy také přibyla nová kotelna. Původní parní stroje v přečerpávací stanici byly po roce 1914 nahrazeny elektrickými čerpadly.
Svému původnímu účelu věž sloužila do roku 1962, kdy byla vyřazena z provozu čerpací stanice a věžový vodojem, kam se do té doby přečerpávala voda z podzemních vodojemů. Budova byla poté přestavěna na byty.
V roce 1991 stavbu prohlásili za kulturní památku. V roce 1993 proběhla rekonstrukce a byla restaurována sochařská výzdoba. Budovu pak v polovině 90. let předaly Pražské vodárny nynějšímu vlastníkovi, kterým je hl. m. Praha.
Sedmipodlažní hranolová věž vodárenské budovy je v posledním patře zdobena sochami troubících andělů na nárožních pylonech. Na atice jsou umístěny hodiny a o poschodí níže se pod nimi nacházejí znaky Královských Vinohrad v kruhových medailonech. V nejvyšším patře, ve výšce 40 m, je vyhlídková terasa, která sloužila jako rozhledna. Z terasy je vidět až do Krkonoš.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu