Pražské zprávyPražskýDEN.cz8. ledna 20212 minuty čtení

Vzácná bílá palma vykvetla v pražské Botanické zahradě

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Ačkoliv je skleník Fata Morgana v pražské Botanické zahradě v současnosti pro návštěvníky nepřístupný, život se v něm nezastavil. Rozkvetl zde jeden z místních rostlinných pokladů – vzácná palma Kerriodoxa elegans, které se pro její vzrůst a zbarvení přezdívá „bílá sloní palma“.

V přírodě se rostlina vyskytuje jen na dvou lokalitách na území Thajska. Skleník Fata Morgana zdobí již od jeho otevření v roce 2004 a postupně se stala jednou z jeho dominant. Spolu s ní je v expozicích skleníku k vidění dalších více než 40 druhů palem, což zdejší sbírku řadí mezi ty největší veřejně přístupné v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ: Jedovaté pokojové rostliny představuje výstava v Botanické zahradě

Objevena byla teprve v minulém století

Tento vzácný a mimořádně atraktivní druh palmy je pro vědu poměrně nový, byl popsán teprve v roce 1983 a od té doby je nesmírně žádaným druhem. Objevena však byla již dříve, a sice 11. března 1929. Jediný druh rodu roste pospolitě na velmi malém území jižního Thajska, v podrostu na svazích poměrně suchého lesa na pouhých dvou lokalitách v nadmořských výškách 100-300 m. Jedna lokalita je na turisticky populárním ostrově Phuket v Khao Phra Taew Royal Wildlife & Forest Reserve a druhá na pevnině v národním parku Khao Sok.

Květenství vzácné „bílé sloní palmy“ s množstvím drobných květů. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Rostlina je impozantní. Roste u cesty hned vedle terasy v druhé části skleníku. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

„Palma vyniká výraznými, málo dělenými, téměř okrouhlými dlanitými listy o průměru až 2 m s nápadně bílou spodní stranou. Téměř netvoří kmen. Listy mají zajímavou vlastnost, která nebývá u palem častá. Nejprve se čepel plně rozevře v blízkosti středu rostliny a až poté se začíná prodlužovat řapík a vyzdvihovat velký list vzhůru. Je to adaptace na růst v hustém podrostu, kde si tak rostlina udělá lépe prostor kolem sebe. Květenství je přízemní, bělavé s jemným růžovým až hnědým nádechem s množstvím květů a výraznými listeny hnědé barvy. Kerriodoxa je dvoudomá, naše rostlina je samičí,“ uvedl Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Online přednášky pro zájemce o botaniku

Botanická zahrada hl. m. Prahy musí být z důvodu vládních opatření uzavřena až do odvolání pro veřejnost. Pracovníci zahrady na leden proto přichystali alespoň cyklus online přednášek. Více podobností naleznete na webu www.botanicka.cz.

Nepřehlédněte