Záškuby před usnutím. Co nám jimi chce tělo naznačit?
Také to znáte? Ležíte v posteli, chystáte se právě usnout, ale zrovna v okamžiku, kdy už po náročném dni konečně upadáte do sladkého spánku, najednou sebou prudce škubnete. Odborníci dlouhou dobu nemohli přijít tomuto jevu na kloub. Jedno z vysvětlení se objevilo až nedávno.
Lidský spánek je stále velmi neprobádaný fenomén. S jistotou už ale víme, že se dělí do několika fází, které se v průběhu noci střídají. Jednou z nich je tzv. REM fáze, v níž se nám zdají sny. Během noci se do ní dostaneme přibližně pětkrát až šestkrát.
První REM fáze nastává zhruba po 45-60 minutách od usnutí. Tělo se na ni během této doby připravuje mj. tím, že vypíná nervové dráhy udržující svalové napětí, čímž v důsledku dochází ke znehybnění končetin.
Problém nastává, pokud jsme příliš unavení, zažíváme stres nebo spíme nepravidelně. Všechny tyto faktory narušují zaběhnutý pořádek, na který jsme nastaveni, a REM fáze může nastat dříve, než je potřeba. Část mozku je zmatená a mylně si vyvodí, že uvolňující se svaly znamenají, že se naše tělo řítí volným pádem. Okamžitě proto zalarmuje svalstvo končetin prudkým záškubem, aby ho varovalo před domnělým „nebezpečím“.
Úplně přesný mechanismus tohoto jevu vědci zatím prozkoumaný nemají. Vymysleli pro něj ale termín „hypnagogický záškub“. Zkušenost s ním má až 70 procent lidí. S jistotou ale víme, že se nejedná o žádný příznak nemoci, a tudíž není potřeba tento stav nijak léčit.
Pokud ale chcete nepříjemným záškubům před usnutím předcházet, dodržuje zásady duševní hygieny, dopřávejte si pravidelný kvalitní spánek a omezte konzumaci kávy a nápojů s kofeinem.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu