MagazínJaroslava Linková4. prosince 20203 minuty čtení

Hypertenze ohrožuje každého. Důležitá je prevence i včasná léčba

Vzestup tlaku, který vyvíjí kolující krev na stěny tepen, je přirozenou odpovědí organismu nejen na fyzickou námahu, ale i na psychickou zátěž, čili stres. V klidovém stavu se pak tlak vrací na svou běžnou hodnotu, která je u každého jedince jiná. Závisí to na mnoha okolnostech – tělesné konstituci a hmotnosti, způsobu výživy, zaměstnání, emocích, věku, ale také i na stavu, v jakém se člověk nachází při měření tlaku.

Jako normální hodnota tlaku se udává 140/80 mm rtuťového sloupce. Vysvětleme si tyto dvě hodnoty. První, vyšší hodnota se nazývá systolická a ukazuje tlak krve, vstupující ze srdce do aorty; druhá hodnota se nazývá diastolická, což je tlak krve při uvolnění komor mezi dvěma srdečními vztahy.

Pokud se však krevní tlak po ukončení fyzické zátěže či další námahy nevrací na potřebnou hodnotu, a to opakovaně či dlouhodobě, je potřeba vyhledat lékaře. A hned si povíme proč. Trvale zvýšený tlak krve přetěžuje srdce i tepny a zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečního infarktu i mrtvice (nedokrevnosti srdeční svaloviny nebo mozku). Někdy se arteriální hypertenze léčí pomocí přípravků klasické medicíny, jindy může pomoci změna ve způsobu života, či rostlinné léky a minerály.

Foto: Unsplash.com

Příčinou zvýšení krevního tlaku může být nadměrné požívání alkoholu či jiných návykových látek, sedavý způsob života, obezita, kouření, vysoká hladina tuků v krvi, cukrovka, onemocnění ledvin a jak už bylo řečeno i stres. A dokonce i některé léky.

Zvýšený či vysoký krevní tlak mívají starší osoby – tepenné stěny tuhnou a ztrácí pružnost, anebo kornatí (ateroskleróza). Podnětem pro vysoký tlak může být i genetická dispozice. Některé ženy mívají zvýšený tlak v těhotenství. A bohužel v dnešní době, kdy většina dětí má málo pohybu a jsou obézní, postihuje zvýšení krevního tlaku už i je.

Čtěte také…
Mozek může omládnout o několik let. Stačí hodina týdně

Prevence arteriální hypertenze

Často lze vysokému tlaku předejít pravidelným pohybem a cvičením – velmi vhodné je plavání; nekuřte a nepijte v nadměrném množství alkoholické nápoje, zbavte se nadbytečných kilogramů a zdravě se stravujte. Stárnutí bohužel nikdo z nás nezabrání, ale i uvedenými aktivitami a vhodnými změnami svého zavedeného životního stylu se dají jeho dopady zmírnit.

V současnosti je na denním pořádku téměř každého člověka stres a úzkost. Pokuste se vyvarovat hněvu i dalších negativních emocí – při nich se totiž vylučuje do krve adrenalin a ten ke zvýšení tlaku výrazně přispívá. Naopak, při pocitech štěstí a uvolnění se může krevní tlak snížit.

Úsměv a pozitivní nálada jako prevence. Foto: Unsplash.com

Léčba

Když už se hypertenze projeví, je třeba pacienta sledovat – lékařská péče je nezbytná. Při mírném zvýšení tlaku je možné dosáhnout správných hodnot úpravou životního stylu a režimu, avšak u těžších forem hypertenze je nutná klasická medikace. Přírodní prostředky je možné užívat podpůrně, avšak pouze po poradě s lékařem.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.
Čtěte také…
Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují

Kdy navštívit lékaře okamžitě? Při pocitech závratě, silné únavy a prudké bolesti hlavy, při zadýchávání, zmatenosti či bolesti na hrudi, při náhlé slabosti a snížení citlivosti některé z končetin, při hučení v uších či silnějším nebo častém krvácení z nosu.

Vhodná strava a podpůrné prostředky

Základem pro udržení zdravých cév a správnou srdeční činnost jsou nutriční látky, jako vitamíny B6 a C, hořčík, vápník a draslík, přírodní salicyláty, omega – 3 mastné nenasycené kyseliny, allin pro rozšiřování krevních cév (česnek, a to buď syrový nebo v tabletách), vhodné jsou i aminokyseliny taurin a arginin.

Z uvedeného je vidět, že základem optimálního stravování je zelenina, neboť ta může potřebné látky organismu poskytnout. Je třeba omezit sodík, to znamená méně solit, nekonzumovat uzeniny a potraviny ochucené glutamátem sodným. Omezte i kofein.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.