V areálu hloubětínské vozovny začala stavba energocentra
Vizualizace budoucí podoby vozovny v Hloubětíně Foto: DPP
V Hloubětíně začala první etapa stavby nové tramvajové vozovny. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zde buduje samostatně stojící energocentrum a měnírnu, které budou areál vozovny a přilehlou tramvajovou trať zásobovat teplem a elektrickou energií, a nahradí stávající dosluhující zařízení. Poté dojde i na samotnou deponovací halu.
Projekt nové vozovny Hloubětín je v přípravě od roku 2016. Odstřel střešní konstrukce původní deponovací haly pro tramvaje byl úspěšně proveden loni v srpnu a do letošního března dělníci v areálu prováděli ostatní bourací a odklízecí práce.
„Teď máme před sebou pozitivnější kroky: stavbu energocentra a následně i celé nové haly včetně přestavby areálu. Jsem rád, že po zhruba 70 letech vznikne v Praze nová vozovna. Tramvajová síť v Praze patří mezi nejrozsáhlejší na světě, moderní vozovnu si zaslouží,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
Pražská MHD tak dostane moderní zázemí s novým vybavením a technologiemi odpovídajícími 21. století. Budoucí vozovna Hloubětín bude navíc energeticky úsporná a šetrnější k životnímu prostředí.
Nové energocentrum, měnírna, trafostanice a rozvodna budou umístěné v samostatném objektu, stavebně nezávislém na zbytku vozovny, což zjednoduší opravy, rekonstrukce nebo rozšíření v budoucnu. Budované energocentrum bude teplem zásobovat veškeré provozy ve vozovně, měnírna pak má napájet přilehlou tramvajovou trať.
„Energocentrum a měnírnu budeme stavět zhruba 300 dnů. Rádi bychom je zprovoznili do konce letních prázdnin 2021 a hned na to navázali zahájením stavby samotné deponovací haly pro tramvaje,“ doplňuje Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.
Dopravní podnik nyní připravuje veřejnou zakázku na zhotovitele haly a přestavby zbytku areálu. Vypsat ji chce na začátku příštího roku. Dokončení celé stavby a zprovoznění nové vozovny Hloubětín je plánováno na konec roku 2022.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu