NázoryKristián Vích29. září 20203 minuty čtení

Blbá nálada jako předzvěst obrovských společenských změn

Stav nouze, epidemie, ekonomická krize, nákaza, promoření, peníze, opatření, roušky, změna klimatu a zase peníze. Žijeme v podivné době. Ze všech stran na nás útočí negativní zprávy, řada lidí začíná na vlastní kůži pociťovat těžký ekonomický propad. Panuje všeobecně špatná nálada, kolabují rodinné i pracovní vztahy, ztrácí se důvěra v politiku. Jak tohle všechno může dopadnout?

Není pochyb o tom, že společnost se ve svém vývoji dostala do zlomového bodu. Něco se děje, ale nikdo neví, co přesně to je. Takže zatímco racionálně smýšlející část lidí se snaží vysvětlit a předpovědět současné změny na základě dat a vědeckých poznatků, ezoterici používají termíny jako „transformace bytí“, „probuzení vědomí“, „vstup do nové dimenze“.

ČTĚTE TAKÉ: Alergie, nebo koronavirus? Příznaky mohou být podobné

Můžeme si vybrat, komu budeme více věřit. Problém je, že oba náhledy mají značné nedostatky. Jak můžeme spoléhat na ekonomické experty, když každý z nich předkládá rozdílné vize propadu hospodářství? Pochopitelně, že předpovídat v této nejisté době nelze téměř vůbec nic. V čem se ale pak jejich analýzy liší od proroctví odborníků na duchovno? Vždyť každá kartářka vám řekne, že nás čekají problémy, které se ale časem vyřeší.

Sociální singularita

Jedním z těch, kteří předpovídají velké společenské změny, je podnikatel a filantrop Karel Janeček. „Žijeme v naprosto jedinečné době historie lidstva, avšak čelíme také hrozbám schopným zničit naši existenci. Aby se tak nestalo, musí dojít ke globální společenské změně. Věřím, že tato globální změna, které říkám „sociální singularita“, nastane velmi brzy. K dosažení úspěšné sociální singularity je důležité, abychom se naučili lépe komunikovat, spolupracovat a důvěřovat si, protože většina konfliktů vyplývá z předsudků a následných nedorozumění. Pro následující roky je tedy klíčové, aby co nejvíce lidí přijalo svůj díl zodpovědnosti a byli aktivnější,“ říká.

Dva možné scénáře výboje popsal před časem v rozhovoru pro Seznam Zprávy egyptolog Miroslav Bárta. „Velké středověké morové rány v Evropě vesměs zatřásly s tehdejší společností a v důsledku vedly k jejímu růstu. To je šance i v době koronavirové krize. Pak je tu druhá možnost. A to, že se propadneme do zadluženého státu s velkým počtem nezaměstnaných lidí. Škrtnou se projekty, které by měly zásadní význam pro budoucnost země. A to může být spirála, která vede ke kolapsu,“ varuje vědec.

Cesta z krize pro každého

Vypadá to, že současná doba prověřuje každého z nás. Osud nás postavil před zkoušku z lidství. Dokážeme žít v dokonalém souladu s dobrem, láskou a pravdou? Dokážeme nezištně pomáhat těm, kteří to budou potřebovat? Umíme ještě milovat a respektovat naše bližní? Zvládneme nyní zapomenout na neshody a zbytečné hádky? Přestaneme se honit za penězi? Začneme si znovu vážit přírody i sami sebe?

ČTĚTE TAKÉ: Slepá jasnovidka Baba Vanga prý znala temnou budoucnost lidstva. Její život je opředen tajemstvím

Osobně si myslím, že kdo tímto testem neprojde, nepřežije. Svět chce být nyní lepším místem pro život, a s tím bude možná souviset i celková proměna společenského uspořádání. Mocní a bohatí, kteří v posledních desetiletích lhali, kradli a podváděli, nejspíš o svůj vliv přijdou. Díky moderním technologiím a novým vynálezům se může celé lidstvo vymanit z nesvobody, která nám byla léta předkládána jako dokonalá svoboda.

Zároveň s tím ale na každého občana planety přejde i zodpovědnost. A právě proto si nás teď osud zkouší. Chce vědět, zda jsme na tuto změnu již připraveni.

Nepřehlédněte