Mládě vzácného hadilova písaře se vylíhlo v pražské zoo
Hadilov písař si své jméno vysloužil díky prodlouženým perům na hlavě, která při načepýření vypadají jako brka za uchem středověkého písaře.
Jen několik dní staré mládě hadilova písaře pečlivě opečovávají jeho rodiče v zázemí Ptačích mokřadů v Zoo Praha. Jde teprve o třetí přírůstek u tohoto druhu od jeho příchodu do pražské zoologické zahrady v roce 1986. Mládě zatím velmi dobře prospívá a roste v hnízdě pod rodiči.
„Zatím nám dělají mládě i rodiče radost. Jde o první zcela přirozeně vylíhnuté mládě. Rodiče jej sami krmí, starají se o něj, nemuseli jsme ani vejce inkubovat v líhni či rozkrmovat mládě. Rodičům podáváme převážně myšátka, která natráví a krmí jimi mládě,“ popisuje péči rodičů hadilova kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Mladí hadilovové jsou velmi nenasytní a rodiče se musí otáčet, aby je zvládli uživit. V Zoo Praha jde o třetí mládě za posledních 34 let od začátku chovu. V pořadí druhé mládě ovšem po pár měsících života uhynulo. Odchov tohoto afrického dravce je velmi složitý. Vyžaduje klid a jisté zázemí. Jakmile dochází ke stěhování v rámci expozic, nastává problém.
„Návštěvníci mohou vidět ve venkovní expozici Ptačích mokřadů pouze samce. Chovný pár s mládětem je umístěn v zázemí, aby jej opravdu nic nerušilo,“ doplňuje popis chovu tohoto afrického dravce kurátor Vaidl.
Odkud se vzalo jméno
České jméno hadilov vystihuje jeho obratný lov hadů – i těch jedovatých. Při vyhlížení kořisti ale nekrouží ve vzduchu jako většina dravců, ačkoliv létat umí. K lovu mu slouží velmi dlouhé nohy. Drobnými krůčky cupitá ke kořisti a vyplaší ji, opakovaně ji pak zasahuje pařáty a zobákem.
Ke své kořisti se umí přiblížit opravdu velmi tiše. Právě pro svou schopnost lovit hady bývá hadilov v Africe občas ochočován a zemědělci cvičen na ochranu hospodářství. Druhé jméno písař si vysloužil díky prodlouženým perům na hlavě, která při načepýření vypadají jako brka za uchem středověkého písaře.
Nejjedovatější žáby světa budou k vidění v Zoo Praha
„V historických dokumentech se hovoří i o tom, že jméno písař vzniklo podle jeho černých punčoch, které připomínají klotové rukávy, což byla nezbytná součást oblečení právě písařů,“ vysvětluje zajímavosti kolem jména Antonín Vaidl.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu