Mozek může omládnout o několik let. Stačí hodina týdně
Náš mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů těla. Pokud si chceme zachovat zdravou mysl i ve stáří, je důležité ho procvičovat. Vědci ale zjistili, že luštění křížovek a řešení rébusů nemusí stačit.
Podle studie zveřejněné v prestižním časopise Neurology má na celkovou kondici našeho mozku velký vliv i aerobní cvičení.
Vědci zkoumali 206 dospělých s průměrným věkem okolo 66 let, kteří dosud téměř vůbec nesportovali. Když ale tito lidé začali třikrát týdně po dobu 20–40 minut provozovat aerobní aktivity, začaly se dít doslova zázraky.
Mladší o 5 let
Po šesti měsících se zkoumaným osobám výrazně zlepšila paměť a schopnost myšlení. Jejich verbální projev byl také o 2,8 procenta plynulejší. Vědci spočítali, že mozek v podstatě omládl o 5 let.
„Naše zjištění může být důležité zejména pro starší dospělé, kterým hrozí Alzheimerova choroba a jiné formy demence a onemocnění mozku,“ okomentoval závěry studie její autor Marc J. Poulin.
Co je to aerobní cvičení
Aerobní cvičení je taková pohybová aktivita, při které práce svalů a metabolické procesy v nich probíhají za přítomnosti kyslíku. Provádí se zpravidla delší dobu při nízkém tempu, takže nedochází k velkému zatížení svalů. Člověk tím pádem dokáže cvičit bez pocitu únavy klidně i déle než hodinu. Mezi aerobní aktivity řadíme třeba jogging (pomalý běh), cyklistiku, plavání nebo aerobic.
Už dříve se vědělo, že aerobní cvičení pomáhá snížit riziko onemocnění srdce, snižuje krevní tlak i celkový cholesterol, a také zlepšuje výkon srdce a plic.
Podle zmíněné studie ale napomáhá i většímu proudění krve do mozku, zejména v oblastech odpovědných za verbální funkce. A čím více kyslíku mozek dostane, tím spolehlivěji může fungovat.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu