Pražské zprávyKristián Vích5. srpna 20201 minuta čtení

Dopady krize překonáme, myslí si většina dotázaných

Negativní dopady opatření proti pandemii COVID-19 pocítilo ve 2. čtvrtletí tohoto roku 43 % zaměstnanců. Krize se dotkla i 60 % samostatně výdělečně činných. Velká většina postižených označovala dopady za dočasné. Takové jsou výsledky šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Dopady krize pocítilo 1 868 tis. zaměstnanců a 514 tis. osob samostatně výdělečně činných. Hlubší přitom byly mezi podnikajícími.

ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Schválení stavebního zákona je správný krok, nové byty mohou výrazně zlevnit

„Mezi pracovníky převažuje pohled, že krize nemusí mít dlouhé trvání. Jen 18 % zaměstnanců a 28 % postižených podnikatelů soudilo, že dopady nelze překonat s pomocí nějakého podpůrného opatření či vládního programu,“ říká Marta Petráňová, vedoucí oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

Výzkum se změřil také na postoje lidí, kteří si od března hledají práci. Těch bylo ve 2. čtvrtletí 2020 celkem 31 tis. Jejich pohled je již méně optimistický.

„Pouze 4 % nově propuštěných uvádělo, že se může vrátit k původnímu zaměstnavateli. 11 % dokonce uvedlo, že jejich zaměstnavatel již ukončil činnost,“ upozorňuje Ilona Mendlová, analytička ČSÚ.

29 % propuštěných rovněž považuje nalezení místa v původním oboru za obtížné, 7 % pak hodnotí původní obor své činnosti vysloveně jako neperspektivní a hodlá ho změnit.

ČTĚTE TAKÉ: Epidemie se zhoršuje. Magistrát vydal apel na všechny Pražany

Mimořádné zjišťování dopadů stávající krize na trh práce v rámci Výběrového šetření pracovních sil zavedl Český statistický úřad od 1. dubna. Pokračovat v něm hodlá i v budoucnu. Kompletní výledky najdete na zde.

Nepřehlédněte