Sen o novém bydlení se stal pro pražské kotuly realitou
Kotul veverovitý je čilá opička, která v poměrně početných skupinách tráví většinu dne hledáním potravy vysoko v korunách stromů. V Zoo Praha má chovná skupina k dispozici krásnou vzrostlou moruši.
Zoo Praha vybudovala nový domov pro kotuly veverovité. Návštěvníci tak mají možnost pozorovat dovádění tlupy těchto čilých jihoamerických opiček na novém místě v sousedství gibonů stříbrných.
Původní příbytek kotulů bude zbourán během úprav kmenových stok, které procházejí areálem Zoo Praha. Součástí projektu je sice obnova objektu, ale kotulové by řádově na půl roku neměli střechu nad hlavou, proto jim byl v předstihu zajištěn náhradní pavilonek v expozičním celku Vodní svět a Opičí ostrovy.
„Na této akci nakonec vydělali jak návštěvníci, tak kotulové. Ti mají nejenom modernější ubikaci, ale zejména skvělý výběh se vzrostlou moruší, kterou si náramně užívají,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Stavba jednoduchého, převážně dřevěného pavilonku s venkovní pergolou byla na místě mezi rybníčkem čápů černých a pavilonem gaviálů zahájena koncem prvního čtvrtletí roku 2019. Hlavní město na ni uvolnilo dva miliony korun.
„Po Darwinově kráteru otevíráme další novinku, která potěší všechny návštěvníky Zoo Praha. Pavilon je opět unikátní, krásně architektonicky zpracovaný a usazený do místa plného zeleně, kam je radost přijít,“ uvedl náměstek primátora hl. města Prahy Petr Hlubuček.
V novém domově se postupně zabydlelo devět samic a nový samec Manu, který do Zoo Praha přicestoval na konci loňského roku z Francie. Skupina se již stabilizovala a v brzké době je možné očekávat přírůstky.
Ze života kotulů
Kotulové pocházejí z Jižní Ameriky. Jsou velmi energičtí a většinu dne tráví neustálým lezením po stromech, skákáním z jedné větve na druhou a poměrně hlasitým vřeštěním.
Žijí v rozsáhlých skupinách, které mohou čítat 12, více než 30, ale také více než 100 jedinců. Navzájem se dorozumívají jak zvuky, tak i zrakem. V zajetí se může kotul dožít i 20 let.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu