V centru Prahy stojí socha bronzového nosorožce v brnění
Socha bronzového nosorožce byla instalována na Jungmannově náměstí.
Se začátkem června přichází do Prahy i dalších měst v republice již tradiční sochařský festival Sculpture line. Jeho cílem je proměnit parky, náměstí, ulice i jiná veřejná prostranství v galerii pod širým nebem.
První novou instalací letošního šestého ročníku se stal bronzový Nosorožec v brnění od Jaroslava Róny, kterého můžete potkat na Jungmannově náměstí. Socha symbolicky poukazuje na nutnost světové ochrany zvířat z africké divočiny.
Před budovou Skupiny ČEZ v Michli zase nově stojí socha Osvícení od Lukáše Rittsteina. Praha se dále může těšit například na sochy od Jakuba Flejšara, Kurta Gebauera, Stefana Milkova nebo Alexandry Koláčkové.
Instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival potrvá do konce září, některé sochy však zůstanou na svých místech i poté.
Sculpture line se zatím jako jeden z mála festivalů může konat bez omezení „I v letošním pro všechny tak komplikovaném roce projekt pokračuje. Jeho význam se však zvětšuje, protože pomáhá překonávat sociální a kulturní izolaci, ve které jsme se všichni ocitli, a vysílá zřetelný signál, že přes všechny obtíže se vracíme k normálnímu způsobu života,“ říká kurátor festivalu Martin Dostál.
Sochy vzbuzují pozornost
První ročník Sculpture line proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili potřebu svá díla vytrhnout ze „sterilního“ prostředí galerií a nabídnout je širokému publiku.
V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka se zlatými varlaty s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca.
Pozornost vzbudili také Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu