Fontána Národního muzea večer opět září barvami
Po několikaměsíční pauze, kdy byla fontána před Historickou budovou Národního muzea uložena k zimnímu spánku, se tento originální vodní prvek na vrcholku Václavského náměstí opět rozzářil, tentokrát barvami národní trikolory. První spuštění proběhlo v pátek 1. května v 8 hodin večer.
Jedna z nejhezčích fontán v Praze opět spouští své barevné večerní osvětlení. Letos však nestřídá různobarevné kombinace, ale září v barvách trikolory. Národní muzeum tak chce poukázat na soudržnost našeho národa a připomenout její důležitost v komplikovaných „koronavirových“ časech.
Od prvního květnového večera se tak každý den kolemjdoucím naskýtá pohled na kaskádu osvětlené tekoucí vody přímo pod majestátní Historickou budovou Národního muzea. Osvětlení fontány bude letos v provozu až do konce října.
Oživující rekonstrukce
Fontána z roku 1890 prošla v nedávné době celkovou rekonstrukcí a byla vybavena 37 vodotěsnými světly, která umožňují v základním módu vytvořit až 20 tisíc různých barevných kombinací.
Jednou z dominant vodního díla je bronzový chrlič vody s maskou lva. Jeho autorem je pravděpodobně sochař Bohuslav Schnirch, který zároveň vytvořil celou řadu ozdobných prvků nejen pro Národní muzeum.
Fontána je dále osazena alegorickými sochami, které představují země Českého království. Uprostřed sedí na trůně Čechie s mečem a žezlem. Vlevo je doprovázená řekou Labe (odpočívající stařec) a vpravo Vltavou (ležící akt mladé ženy). Na okrajích balustrády sedí nalevo alegorická postava Moravy a vpravo pak mladík zosobňující Slezsko.
Originální nádrže byly zhotoveny z královéhradeckého pískovce a z korsické červené žuly, kterou ale při rekonstrukci v roce 1995 nahradila červená žula ze Skandinávie.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu