NázoryEvžen Korec6. dubna 20202 minuty čtení

Krize ukázala, že solidní dlouhodobý nájemník se vyplatí více než ukřičení turisté

Vidina vysokých výdělků přiměla v minulosti spoustu majitelů bytů hlavně v historických částech měst k tomu, aby nabídli své nemovitosti ke krátkodobému ubytování pro turisty. Ti byli ochotní platit za pár nocí tolik, co jiní nájemníci za celý měsíc. Kromě jednotlivců, kteří si tímto způsobem přivydělávali a vylepšovali rodinný rozpočet, se na vysoké výnosy z krátkodobých pronájmů vrhla i spousta firem. Využívali obrovské poptávky po tomto typu ubytování. Ta však nyní ze dne na den náhle skončila a zlatonosná řeka vyschla.

Krátkodobé pronájmy se mnoha lidem vyplatily také proto, že často neodváděli daně z tohoto podnikání ani další povinné poplatky. Podle odhadů finančního úřadu mohlo jít až o miliardy korun. Tato zdánlivá výhoda však skončila nejpozději loni, kdy úředníci berního úřadu začali tyto daňové výpadky intenzivně vyhledávat a neplátcům daň zpětně vyměřovat.

Stejně tak si mnozí majitelé bytů zaslepení vidinou zlatého Eldoráda neuvědomili, že i krátkodobé pronajímání s sebou nese spoustu komplikací. Majitel bytu musel například zajistit pravidelné předání klíčů novým uživatelům bytu a pak ho při odjezdu od nich také převzít. Následně musel zajistit úklid bytu včetně výměny ložního prádla podobně, jako se děje v hotelích. Pokud byt pronajímal sám na sebe, musel tomu věnovat obrovské množství času. Ihned proto vznikly firmy, které to za majitele řešily. Samozřejmě za úplatu, takže vyšší výnos z krátkodobých pronájmů často spolky právě tyto společnosti nabízející úklidový servis.

Současná krizová opatření tak jen potvrdila to, na co jsem upozorňoval už dávno. Tedy to, že solidní a pravidelně platící nájemník se vyplatí více, než střídající se skupiny ukřičených turistů. Vydělají na něm nejen majitelé bytů, ale i sousedi. Ti se totiž potýkali nejen s hlučnými a často opilými turisty hlasitě se bavícími dlouho do noci, ale také museli uklízet společné prostory znečištěné těmito nevítanými krátkodobými sousedy.

Majitel bytu pak má při klasickém nájmu na dlouhou dobu jistý příjem i v době ekonomické krize, kdy cestovní ruch padá mezi prvními. Dlouhodobý nájemník totiž s největší pravděpodobností neodejde o dům dále a bude i nadále pro majitele bytu představovat pravidelný příjem.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL, a. s.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.