Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch
Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.
Po čem mnozí dlouho toužili se najednou stalo každodenní realitou. Život ve společnosti se utlumil a řada lidí má teď tolik volného času, že se jim o tom ani nesnilo. Jak tuto situaci využít tak, abychom se zabavili a zároveň se vyzbrojili na obtížnější časy, které nás možná čekají?
Vzdělávejte se
Dlouhé dny a večery tráví řada lidí sledováním filmů, seriálů a videí na internetu nebo četbou knih a nejrůznějších článků.
„Chtělo by se říct, že jsou to banální činnosti, které člověka nikam neposunou, ale opak je pravdou. Jen je důležité, aby ten výsledný mix obsahu, který ve velkém konzumujeme, měl od všeho trochu. Pokud tedy například jako divák vyhledáváte převážně oddychové filmové komedie, zkuste dát šanci i náročnějším žánrům. Nudily vás doteď dokumenty? Vezměte je na milost a třeba v nich objevíte něco, co vás zaujme. A stejně to platí i u toho, co čteme,“ radí osobní kouč Milan Závozda s tím, že úplně opouštět staré návyky také není optimální, protože mozek potřebuje dostávat i to, na co byl navyklý.
Je prokázáno, že nově nabyté vědomosti mohou naše myšlení nasměrovat k novým zájmům a koníčkům a pozitivně tak ovlivnit zrání osobnosti.
Proveďte revizi života
Nabyté osobní volno můžete využít i tak, že si ujasníte další směřování v životě. Milan Závozda doporučuje sepsat si seznam věcí, které vás dosud trápily, a vedle nich konkrétní postupy řešení. Z toho pak už volně vyplynou i vaše osobní priority a cíle, kterých byste v životě chtěli dosáhnout.
„Je to jednoduchá, ale velmi účinná technika. Řada mých klientů najednou objeví, že život nemusí být jen beznadějné plácání se na místě, ale pilná a cílevědomá cesta za štěstím, spokojeností, naplněním, úspěchem, penězi nebo třeba zdravím. Dosaďte si tam cokoliv chcete, je to je na vás,“ říká Závozda.
Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává
Oživte staré známosti
Člověk je od přírody společenský tvor. Vzájemná interakce je evoluční výhoda, která z nás udělala dominantní živočišný druh na Zemi. V časech krizí by se lidé bez spolupráce neobešli.
„Volný čas můžeme využít i tak, že utužíme stávající vazby v rodině, ale i navážeme kontakt s lidmi, které jsme už delší dobu zanedbávali. A i když to bude jen virtuálně, je to lepší, než vůbec nic,“ doporučuje Milan Závozda.
Možná zjistíte, že s vaším dávným kamarádem nebo kamarádkou si můžete být vzájemné prospěšní. A nebo jen zavzpomínáte na dávné časy, což může v nelehkých dnech přinést úlevu a rozptýlení.
Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte
Nepropadejte panice
„Nic není tak horké, jak se uvaří. Běžný život se po čase opět vrátí do normálních kolejí. A i když možná bude svět už trochu jiný, vy do něj můžete vstoupit připraveni a posíleni o nové vědomosti, náhledy, postoje, cíle a osobní kontakty. Je jen na vás, jak se této šance chopíte,“ dodává závěrem Milan Závozda.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu