V pražské zoo jsou nově k vidění ohrožené dlouhokrčky rotiské
Dlouhokrčka rotiská.
Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle.
Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký indonéský ostrov Roti a v přírodě jsou takřka vyhubené. Proto se těší pozornosti evropských zoologických zahrad, které založily jejich záchranný chov.
„Vhodný moment našeho vstupu do tohoto projektu nastal při navázání spolupráce s rakouskou záchrannou a výzkumnou stanicí „Turtle Island“ v Grazu. Na podzim 2018 jsme si přivezli osm čerstvě vylíhlých dlouhokrček, které jsme umístili v zázemí. Teď nastal čas představit vzácnou želvu veřejnosti,“ vysvětlil kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.
V expozici jsou navíc stále k vidění také dlouhokrčky oblé (dříve pojmenované jako drsné, později Siebenrockovy), jen je chovatelé přemístili do velké nádrže lemující výběh orangutanů.
Nyní tedy mohou návštěvníci porovnávat v pavilonu Indonéská džungle dva druhy dlouhokrček. Jeden je vítá při příchodu, druhý se s nimi loučí před východem z pavilonu.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu