Spánek je mnohem důležitější, než si myslíme, potvrdil výzkum vědců
Čas strávený v posteli není promarněný. Foto: Pixabay
Cítíte se neustále otrávení a frustrovaní? Rozčílíte se snadno i kvůli nepodstatné malichernosti? Pokud na vás tento popis sedí, přestože vaše povaha byla od malička spíše mírná, měli byste se zaměřit na kvalitu spánku.
Vlastně nic nového pod sluncem, jenomže nyní je to vědecky potvrzeno. Nedostatek spánku nejenže způsobuje úzkost a smutek, ale podle výzkumníků z univerzity v americké Iowě se také výrazně projevuje na lidském chování vůči okolí.
Stačí v noci ztratit třeba jen dvě hodiny spánku a po probuzení se u jedince častěji dostaví negativní pocity, nepřiměřený vztek a velká míra vznětlivosti.
Jak studie probíhala
Do výzkumu vedeného profesorem Zlatanem Krizanem se zapojilo 142 respondentů, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Polovina z nich dodržovala svůj běžný spánkový režim s délkou spánku 7 hodin. Zbylá část zkoumaných osob spala pouze 4 až 4,5 hodiny denně.
Následně všichni dostali k řešení jednoduchý úkol, přičemž z okolí na ně působily nejrůznější rušivé zvuky jako statický televizní šum nebo tekoucí voda. Jak asi tušíte, méně vyspalí účastníci při řešení úkolu reagovali mnohem více podrážděněji.
Zatímco většina lidí se v běžných denních situacích snadno dokáže přizpůsobit „otravným“ zvukům štěkajícího psa nebo plačicího dítěte, ti, kteří trpí nedostatkem spánku, o tuto schopnost přicházejí. Snadno pak propadají zuřivosti a jejich emocionální rozpoložení z nich dělá hysterické choleriky.
Dopřejte proto svému tělu dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Budete nejen zdravější a výkonnější, ale zároveň vám nehrozí duševní labilita.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu