Zoo Praha otevírá světově unikátní pavilon papoušků. Budete ohromeni a okouzleni, slibuje odbornice
Ara Learův. Papoušek takřka nevyčíslitelné hodnoty.
Pražská zoologická zahrada oslaví 88. výročí svého založení ve velkém stylu. V rámci oslav proběhne v sobotu 28. září slavnostní otevření nového pavilonu s unikátní kolekcí vzácných papoušků celého světa. Absolutně nejvzácnějším exponátem bude ara Learův, kterého vědci před časem považovali za vyhynulého.
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vzpomíná, jak myšlenka nového pavilonu s exotickými papoušky vznikla: „Přípravy na výstavbu začaly v den, kdy jsem se před lety poprvé a bohužel také naposledy setkal s panem Stanislavem Rákosem. Tento nadšený chovatel exotického ptactva se krátce před smrtí rozhodl odkázat podstatnou část svého majetku Zoo Praha. Když jsme si povídali o tom, jak bychom nabyté prostředky mohli využít, zmínil jsem i jednu z našich úvah: vybudovat na místě stísněných voliér z počátku 30. let zbrusu nový pavilon určený zejména pro papoušky. Pana Rákose tato idea nadchla do té míry, že mi ještě během naší schůzky položil otázku, jakou částku bychom pro tento účel asi potřebovali. A vzápětí nám ji poukázal.“
Díky daru Stanislava Rákose se Pražané mohou těšit na zcela unikátní pavilon, který chválí i světoznámá britská ornitoložka a spisovatelka Rosemary Low: „Expozice pražského pavilonu papoušků jsou ty nejrealističtější a nejpříjemnější, jaké jsem kdy v kterékoli zoo viděla – a že jsem jich viděla mnoho. Jsem si jista, že návštěvníci Zoo Praha budou ohromeni a okouzleni!“
Osm biotopů a „nej“ druhy
„Papoušci se představí v prostředí, které rostlinstvem, modelací terénu i výmalbou téměř dokonale odpovídá lokalitám, kde žijí ve volné přírodě. V Rákosově pavilonu máme osm různých biotopů, jež obývají ty nej nej nej druhy: arové kobaltoví neboli Learovi, trichové orlí, madové modrotemenní, amazoňané jamajští, kakaduové palmoví, kognové dlouhozobí, arové hyacintoví a další,“ popisuje ředitel Bobek.
Sobotní výroční slavnosti a otevření nového pavilonu se zúčastní řada hostů – například primátor hl. města Prahy Zděnek Hřib, světoznámý baletní mistr Jiří Bubeníček nebo herci Hynek Čermák a Klára Trojanová.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu