Pražská zoo vystavuje nejjedovatější a nejmenší žáby na světě
Žáby rodu Ranitomeya jsou nejmenšími žábami na světě. Na výstavě Šípové žáby jich je v Zoo Praha k vidění hned několik.
Návštěvníci Zoologické zahrady hl. m. Prahy mají v těchto dnech příležitost prohlédnout si tři desítky druhů pralesniček neboli šípových žab, mezi které se řadí ty nejjedovatější a nejmenší žáby na světě. Podobná kolekce dosud v Česku nikdy nebyla představena.
Výstava Šípové žáby, která byla slavnostně otevřena v sobotu odpoledne, potrvá v Galerii Gočárovy domy do 20. října. Každou neděli jsou navíc pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky.
Smrtelně jedovatých druhů pralesniček, které představují nebezpečí i pro člověka, je jen pár. Mezi nimi pralesnička strašná, nejjedovatější druh žáby na světě. I tu teď mohou návštěvníci obdivovat v Galerii Gočárovy domy.
„Tyto žáby mohou mít ve svém drobném těle až 1 miligram jedu. Toto minimální množství podle některých autorů může stačit k usmrcení 10 000 myší, 15 lidí, nebo dvou slonů,“ uvedl jeden z autorů výstavy, chovatel žab Jan Thuma. „Smrtelná dávka pro průměrného člověka může tedy být přibližně 100 mikrogramů, což představuje ekvivalent váhy dvou zrnek jemné kuchyňské soli. Pralesničky tak patří k nejjedovatějším živočichům na planetě,“ dodal.
Žáby rodu Ranitomeya patří mezi nejmenší na světě. Na výstavě v pražské zoo jich je k vidění hned několik. Při velikosti v průměru jednoho centimetru až dvanácti milimetrů (těch dosahují samičky) a kvůli pestrému zbarvení – například černá se žlutými tečkami – si je člověk snadno splete s broukem.
Návštěvníci výstavy se také dozvědí spoustu zajímavostí z tajemného života šípových žab, které indiáni využívají k přípravě jedových šipek. Například to, jak se smrtící jed dostane do žabí kůže nebo jak s pomocí žáby přebarvit papouška.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu