MagazínTereza Běhalová29. července 20193 minuty čtení

Přesčasy v zaměstnání mohou zabíjet. Češi se v tomto ohledu vydali správným směrem

Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí (podle dat Mezinárodní organizace práce pracuje více než 48 hodin týdně 22 % lidí), čeští zaměstnanci ve třetím čtvrtletí loňského roku odpracovali nejméně přesčasů za posledních pět let. Sestupný trend podílu práce navíc je lidskému zdraví prospěšný. Práce přesčas totiž dle výzkumů zvyšuje riziko mozkové mrtvice, zhoršuje mentální zdraví a přispívá k nezdravému životnímu stylu i menší spokojenosti lidí v práci, a tudíž i menší pracovní produktivitě.

Česká republika v poslední době zažívá rekordně nízkou nezaměstnanost a zejména technicky zaměřené firmy mají stále větší potíže obsazovat volné pozice.

„Tato situace nahrává zaměstnancům, kteří tak mohou prosazovat zlepšení pracovních podmínek. Vedle výše platu se nejčastěji jedná o rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, takzvanou work-life balance. Především mladší ročníky totiž nejsou ochotny trávit v práci více času, než je nutné,“ upozorňuje personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz zaměřující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

A podle statistik se lidem omezovat práci přesčas daří. Dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se ve třetím čtvrtletí loňského roku muselo pracovat přesčas jen 8,6 procenta zaměstnanců, což je vůbec nejnižší číslo od roku 2014, kdy ČSÚ začal tuto statistiku vést. V roce 2017 to bylo pro srovnání necelých 10 procent lidí.

Příliš práce škodí

Celosvětové statistiky ukazují, že práce přesčas se stále týká stovek milionů lidí. Dle dat Mezinárodní organizace práce z roku 2018 pracuje více než 48 hodin týdně 22 procent světové pracující populace. Kritická je situace hlavně v Japonsku, kde je intenzivní práce kulturně zakořeněnou normou. Podle japonské vládní studie z roku 2016 téměř čtvrtina tamních společností požaduje po svých zaměstnancích odpracovat každý měsíc více než 80 hodin přesčasů.

Negativní vliv práce přesčas na lidské zdraví a psychiku dokumentují četné vědecké studie. Nedávný průzkum francouzských odborníků mezi 143 tisíci respondenty například prokázal, že u lidí pracujících více než 10 hodin denně nejméně padesátkrát do roka bylo o 29 procent vyšší riziko, že je postihne mozková mrtvice. Největší riziko poté hrozilo lidem ve věku pod 50 let na úřednických či jiných kancelářských pozicích. K obdobným závěrům přitom již v roce 2015 dospěla studie publikovaná v britském odborném medicínském žurnálu The Lancet, jež efekty přesčasů zkoumala na 600 tisících lidech. Jiné průzkumy poté našly souvislost mezi prací přesčas a horším psychickým zdravím, nižší kvalitou spánku, i vyšší pravděpodobností rozvoje nezdravých návyků jako kouření, nadměrné konzumace alkoholu či přibírání na váze.

Příliš práce podle vědců škodí. A mají to potvrzené seriózním výzkumem.
Ostatní už četli:
Lidé po čtyřicítce by měli pracovat jen 3 dny v týdnu, potvrdili vědci

Proč se zaměstnanci ničí?

To, že řada lidí pracuje déle, než jim zákon ukládá, nelze podle odborníků připisovat na vrub pouze požadavkům zaměstnavatelů. Mnoho lidí si jednoduše svou práci často nosí i domů, neboť ji nestíhají dokončit v určeném čase. Rostou také počty workoholiků, zejména těch, kteří jsou závislí na práci z finančních důvodů.

„Nedostatek odpočinku na úkor práce však nejen poškozuje lidské fyzické a psychické zdraví, ale vede i k větší nespokojenosti v práci a zvýšené míře stresu. Tyto jevy pak dále ovlivňují výkonnost pracovníků, ti nestíhají plnit své úkoly v pracovní době a pracují přesčas nebo doma. Dostávají se tak do začarovaného kruhu,“ varuje Gabriela Kodenková s tím, že naučit se najít rovnováhu mezi prací a osobním životem musejí především lidé sami, avšak pomocnou ruku by jim měli být ochotni podat i jejich zaměstnavatelé.

„Firmy by měly své zaměstnance podporovat v tom, aby si udržovali zdravou work-life balance. Neměly by trvat na práci přesčas, není-li to bezpodmínečně nutné, a měly by pracovníkům zajistit takové podmínky, aby své úkoly zvládali v předepsané pracovní době. Tedy například zlepšit komunikaci, aby nedocházelo k prostojům kvůli nejasnému zadání, redukovat porady na nezbytnou míru a kupříkladu také omezit přístup zaměstnanců k různým ‚zabijákům času‘, jako je třeba internet,“ dodává Kodenková.

Ostatní už četli:
Češi přestávají slavit Vánoce? Lpění na tradicích přivádí mnohé ke zhroucení. Někteří mají odvahu říct dost. A uvádí důvody
Ostatní už četli:
Konec levných nákupů z Číny? Česko chce konečně zarazit predátorské eshopy, přidávají se další státy

Nepřehlédněte

Češi přestávají slavit Vánoce? Lpění na tradicích přivádí mnohé ke zhroucení. Někteří mají odvahu říct dost. A uvádí důvody • Přesně za týden budou Vánoce. Předsváteční horečka roste každým dnem a velká část společnosti právě prožívá stres, napětí a frustraci. Mnoho lidí proto již avizuje, že z tohoto podivného kolotoče hodlá pro letošek vystoupit. A taky vysvětlují proč.

Masakr na parkovištích jede naplno. Kde nejvíc hrozí, že vám rozšmelcují auto? • Tak je to tu zas! Předvánoční masakr na parkovištích odstartoval naplno. A jestli máte rádi svoje auto, měli byste zbystřit. Protože následující čísla jsou poměrně varovná.

Totální průšvih! Bytová krize v Česku nabrala děsivé grády, ale je tu malé světlo naděje • Český stavební trh je v pytli! Zatímco politici pořád melou pantem o dostupném bydlení, realita je úplně jinde. Developeři si rvou vlasy a není divu - tenhle chaos nemá obdoby. A běžní Češi? Ti můžou jen koukat s otevřenou pusou.

Konec levných nákupů z Číny? Česko chce konečně zarazit predátorské eshopy, přidávají se další státy • Internet změnil způsob, jakým nakupujeme. Z pohodlí domova si můžeme objednat prakticky cokoliv. A když je to ještě za hubičku, kdo by odolal? Jenže tenhle sen o levném nakupování se může brzy rozplynout.

Čokoláda zase zdraží. Nové nařízení EU dává smysl, přesto budou lidi nadávat • Vánoce jsou časem radosti, ale také období, kdy si více než jindy uvědomujeme, jakou cenu za to platíme. A tentokrát nejde jen o peníze v našich peněženkách. Za levným kakaem se totiž skrývá mnohem vyšší účet.

Češi toužebně očekávají návrat populárního moderátora. Má zachránit televizi nad propastí a konečně poveselit ve chmurných časech • Přiznejme si to. Český mediální rybníček zrovna neoplývá mnoha jmény, která by zaručeně uměla přilákat diváky k televizním obrazovkám, když se vysílá jeho pořad. Spočítáme je na prstech jedné ruky.

Zákeřné finty eshopů nutí Čechy utrácet proti vůli. Inspektoři našli závažná pochybení. Měli byste si dávat pozor • Vánoce jsou už za týden a Češi mají poslední možnost nakoupit dárky na e-shopech. Přestože je internetový trh pod přísným drobnohledem úřadů, stále se množí případy podvedených a napálených zákazníků.

Horoskop na tento týden. Býci se musí zaměřit na rodinu, Lvům hrozí finanční újma • V posledním předvánočním týdnu od 16. do 22. prosince 2024 se otevírají dveře novým příležitostem. Merkur podporuje komunikaci a Mars dodává energii do všech činností. Zejména středa a čtvrtek budou dny jako stvořené pro důležitá rozhodnutí. Víkend pak přinese všem znamením zvýšenou citlivost a intuici - ideální čas na upevnění rodinných vztahů a nalezení vnitřní rovnováhy.

Legendární pražský klub definitivně zavře. Končí celá jedna éra, říkají pamětníci • Některá místa jsou víc než jen adresa na mapě. Jsou to bezpečné přístavy, kde lidé mohli být sami sebou. Místa, kde se psaly příběhy tisíců lidí, kde padaly společenské bariéry a kde se rodila skutečná svoboda být tím, kým opravdu jsme.

Změní se vám výplata. Víme, koho se to dotkne nejvíc. Češi se musí připravit na novou realitu • Změny v práci se dotknou peněženky každého z nás. Stále více českých zaměstnanců začíná tušit, že rok 2025 přinese zásadní proměnu jejich výplatních pásek. Není divu - chystá se největší revoluce v odměňování za poslední dekádu.