Jak funguje DNA? Národní muzeum otevřelo výstavu Doba genová
Národní muzeum zahájilo výstavu o DNA.
Jak vlastně vypadá DNA a jakým způsobem se získává v laboratoři? A k čemu je její výzkum užitečný v muzejnictví? Nejen na tyto otázky se snaží odpovědět nová výstava s názvem Doba genová, která je k vidění od 19. července v Nové budově Národního muzea.
Výstava Doba genová přibližuje vývoj zkoumání DNA a zároveň představuje využití této molekuly na praktických příkladech. Návštěvníci se tak seznámí s prvními vědci, kteří se genetikou začali zabývat, dozví se, že vzorek DNA lze izolovat i z takových materiálů jako je třeba vaječná skořápka nebo k čemu všemu se tento výzkum využívá v Národním muzeu.
Pomocí interaktivních modelů je vysvětlena podstata molekuly DNA a návštěvníci se také dozvědí, z čeho je složená, jak se dá porovnávat mezi odlišnými organismy či jakým způsobem se dědí. K vidění je také nadrozměrný model šroubovice DNA a na skládačce DNA řetězců si procvičíte základní pravidla struktury DNA.
Návštěvníkům se navíc naskytne příležitost seznámit se s prací výzkumníka Národního muzea. Prostřednictvím animací, ukázkových videí a vystaveného moderního přístrojového vybavení se tak dozvíte, jakým způsobem je dnes možné DNA získávat a následně ji zkoumat.
„DNA je sama o sobě velmi komplexním a složitým tématem, a právě proto jsme se rozhodli, že ho našim návštěvníkům přiblížíme hravou a moderní formou. Výstava tak jistě zaujme nejen svými interaktivními prvky, ale třeba i ukázkovými příklady využití DNA ve výzkumu. Například ověřováním, zda ve své oblíbené restauraci se sushi dostáváte pravého tuňáka nebo jeho levnější náhradu,“ přibližuje vžstavu generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Snaha rozpoznávat jednotlivé organismy a porovnávat je pomocí společných rysů tu byla odjakživa. Opravdová revoluce však nastala až v druhé polovině 20. století s objevením DNA a s rozvojem molekulární genetiky.
Výstava je pro návštěvníky otevřena do 18. září tohoto roku a budou ji doprovázet i různé speciální programy. Historická budova Národního muzea má otevřeno od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin. Základní vstupné činí 260 Kč, snížené 170 Kč, rodinné 440 Kč.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu