Světová zdravotnická organizace varuje před vlivem obrazovek na děti
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení týkající se denního režimu u dětí mladších pěti let. Jde o vůbec první takové doporučení, které WHO oficiálně publikovala. Doporučení obsahují například radu, aby v prvních dvou letech života dítě nevysedávalo před televizní obrazovkou či nehrálo počítačové hry, v dalších třech letech by dle názoru WHO takové aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. WHO naopak vyzdvihuje význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj těch nejmladších.
Mezi prvními a pátými narozeninami doporučuje WHO dětem nejméně tři hodiny fyzických aktivit denně. V rámci sedavých aktivit by rodiče měli upřednostňovat čtení či vyprávění příběhů před televizí a interakcí s jinými technologiemi. Dětem ve věku tří až čtyř let doporučuje WHO deset až 13 hodin kvalitního spánku denně, těm mladším ještě více.
„Aby se v průběhu svých životů mohlo co nejvíce lidí těšit dobrému zdraví, je nejlepší začít uplatňovat správné zásady ihned od narození dítěte. Rané dětství je obdobím rychlého rozvoje a dobou, kdy správně uplatňované vzory v rodině mohou být využity pro co nejlepší zdravotní vývoj dětí. Zdravotní přínos je takto největší,“ říká Dr. Tedros Adhanom Ghebrejyesus, generální ředitel WHO.
„Rozvíjení fyzických aktivit, omezování sedavého času a zajištění kvalitního spánku u mladých dětí zlepší fyzické a mentální zdraví a pomůže předejít dětské obezitě a s ní spojeným onemocněním, která se objevují později,“ doplňuje expertka z WHO Dr. Fiona Bull.
Zásady WHO pro nejmenší děti vytvářel panel expertů, přičemž zohledňoval dopady nedostatečného spánku či pasivního životního stylu na zdraví.
Zpráva WHO také uvádí, že nedodržování doporučení stran fyzické aktivity má ročně ve světě na svědomí přes pět milionů úmrtí ve všech věkových skupinách. Téměř čtvrtina dospělých a 80 procent dospívajících údajně nemá dostatek pohybu.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu