ZajímavostiKlára Dvořáková22. dubna 20194 minuty čtení

Denní rituály slavných. Jak žili Kafka, Churchill, Hemingway nebo Beethoven

Alespoň jeden denní rituál praktikuje většina z nás. A není divu! Do dnešního rychlého a chaotického světa přinášejí rituály řád a pocit určité jistoty. Vědomí, že si každý víkend pustíme oblíbený seriál, a nebo že pondělí začne kávou v oblíbené kavárně, je zkrátka uklidňující.

Nejinak to s rituály v běžném i pracovním životě měla i spousta slavných osobností. Pojďme se teď společně zblízka podívat na některé z nich.

Franz Kafka

Den pražského spisovatele Franze Kafky začínal v půl deváté, kdy začínala jeho práce v pojišťovně. Když o půl třetí odpoledne skončil, naobědval se a až do devatenácti hodin spal. Po odpoledním spánku si zacvičil, povečeřel s rodinou a poté až do druhé hodiny ranní psal.

Winston Churchill

Den britského předsedy vlády začínal v sedm hodin ráno. Až do jedenácti hodin však ležel v posteli. Četl, noviny, snídal a klábosil se svými sekretářkami. Po jedenácté hodině si dal vanu, nalil si whiskey se sodou a až poté začal pracovat.

V pět hodin odpoledne si Churchill dopřál hodinový spánek, aby nabral síly na večeři, která byla středobodem jeho dne. Setkával se na ní se svými přáteli a kromě spousty jídla a pití nikdy nechyběly ani oblíbené doutníky.

Ernest Hemingway

K zahálejícím umělcům rozhodně nepatřil Ernest Hemingway, který vstával s východem slunce od té doby pracoval, dokud neměl pocit, že “je řečeno všechno, co být řečeno mělo”. Pokud však inspirace nepřicházela, do práce se nenutil a věnoval se jiné činnosti, převážně odepisování na dopisy od přátel. Po každém dni pak pečlivě zkontroloval, zda napsal požadovaný počet slov.

Beethoven

Ludwig van Beethoven začínal svůj den, stejně jako mnoho z nás, hrnkem kávy. Říká se o něm, že k přípravě svého ranního šálku používal přesně odměřených šedesát zrnek kávy. Během práce pak nezapomínal ani na pravidelný odpočinek. Krátce po obědě se pravidelně vydával na vycházky, na které se pro případ náhlého nápadu nosil notes a pero.

Čtyři zásadní praktiky

Tématu rituálů slavných osobností se věnuje i Mason Currey, a to konkrétně v knize Daily Rituals: How Artists Works. Mimojiné přišel na to, že rituály slavných osobností spojují tyto čtyři praktiky.

NERUŠIT!

Jedním z bodů, který se v Curreyho výzkumu objevuje, je fakt, že potřebovala většina na svou práci klid. Například spisovatel Mark Twain mě pro práci vyhrazen speciální pokoj, ve kterém ho nesměla rušit ani rodina. Pokud se však objevilo něco, u čeho byla nutná Twainova přítomnost, musel některý z členů rodiny zatroubit na trubku.

Jane Austen prý zase schválně nechala vrzat panty u dveří do své pracovny, aby okamžitě poznala, že se jí chystá někdo vyrušit. Do pomyslného extrému to dovedl malíř N. C. Wyeth, který si na obroučky brýlí přidělával karton, aby ho nic nerozptylovalo a neodvádělo jeho pozornost od práce.

RUTINA

Máte rádi svůj den pečlivě rozplánovaný hodinu po hodině? Stejně to měl i Benjamin Franklin, který byl prý plánováním svého dne přímo posedlý. Pečlivý byl v tomto ohledu i spisovatel Thomas Mann. Ten měl svůj den rozvržený na čas, který věnoval výhradně práci a na čas, kdy jen tak přemýšlel nebo pobýval s rodinou.

Romanopisec Anthony Trollpe psal s hodinkami před očima a nakazoval si napsal až 250 slov za minutu. Podobnou denní rutinu má i současný spisovatel Stephen King, který denně píše dva tisíce slov.

PŘESTÁVKY

Stejně jako rutina a pečlivé plánování je pro dobře odvedenou práci důležitý i odpočinek. Své o tom věděl například spisovatel Henry Miller, který prohlásil: “Věřím, že nejlepší je zvednout se od psacího stroje ve chvíli, kdy mám stále co říct.” Narážel tím na to, že sedět u psaní až do vyčerpání nemá smysl. Podobnou myšlenku sdílel i Jung, který byl toho názoru, že člověk, který pracuje i v případě, kdy je již unavený a potřebuje odpočívat, je obyčejný blázen.

PROCHÁZKA

Chůzi jako jeden ze svých rituálů měl například ruský skladatel Petr Iljič Čajkovski, který se po večeři pravidelně vydával na dvouhodinové výlety po okolí. Spisovatel Charles Dickens se dokonce vydržel procházet až tři hodiny.

Jakou denní rutinu máte vy? A inspirovala Vás některá ze zmíněných osobností? Podělte se s námi.

Čtěte také…
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují

Nepřehlédněte

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte ještě čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.

Narodil se přesně před 123 lety. Tenhle herec změnil tvář českého filmu • České diváky stále baví kouzlo prvorepublikových filmů. Jejich půvab, elegance a především brilantní herecké výkony přitahují i dnešní publikum zvyklé na moderní filmovou tvorbu.