Kapavka, HIV, syfilis? Co všechno reálně můžete a nemůžete chytit na veřejných toaletách
Je nutné se bát na veřejných toaletách?
Návštěva veřejných záchodů většinou není zrovna nejpříjemnějším zážitkem, který bychom s radostí vyhledávali. Občas ale příroda v nevhodný moment začne „volat“ tak naléhavě, že zkrátka nemáme žádnou jinou možnost. A i když jsou v dnešní době tato místa většinou pravidelně několikrát denně čištěna, řada lidí se přesto obává nákazy nejrůznějšími chorobami. Je ale tento strach oprávněný? Co nám na toaletách skutečně hrozí?
Podle vědců je jen velmi málo pravděpodobné, že byste po návštěvě veřejných toalet odešli domů s pohlavně přenosnou chorobou. Abyste se skutečně nakazili, muselo by dojít k přímému kontaktu virů a bakterií s genitální sliznicí, případně s otevřenou ránou na stehnech či zadku. Původci pohlavně přenosných chorob navíc potřebují k přežití lidské tělo, na studeném prkénku rychle umírají. Strašáků jako HIV, kapavky nebo syfilisu se tedy v tomto případě nemusíte bát. Statisticky je mnohem větší šance, že do vás uhodí blesk.
Na záchodovém prkénku se ale mohou vyskytovat třeba bakterie E-coli, způsobující mimo jiné krvavý průjem, bakterie Salmonella, původce salmonelózy, nejrůznější anginové streptokoky nebo zlatý stafylokok, který má na svědomí nejrůznější onemocnění – od zánětů kůže až po otravu krve. Riziko představuje i žloutenka typu A.
I zde ale nákaza přímo nehrozí v případě, že si po použití toalety důkladně umyjete ruce teplou vodou a mýdlem. Neporušená lidská kůže představuje pro bakterie a viry jen těžko překonatelnou bariéru. K onemocnění dochází až po přenosu škůdců ze špinavých rukou do očí, úst nebo nosu.
Odborníci nicméně varují před odkládáním věcí na zem u toalety. Na pěti centimetrech čtverečních záchodové podlahy se může skrývat i několik milionů bakterií, což je často mnohem víc než na samotném prkénku. Parazité se pak snadno uchytí na kabelce, nákupní tašce či kusu oblečení a odtud už mají snadnou cestu přímo k vám.
4 zásady správného používání veřejných toalet
- Nedotýkejte se viditelně znečištěných částí toalety
- Neodkládejte žádné vaše věci na podlahu vedle toalety
- Po použití si alespoň 20 vteřin myjte ruce mýdlem a teplou tekoucí vodou
- Pro zvýšení ochrany noste u sebe antibakteriální přípravek na ruce
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu