MagazínKristián Vích4. dubna 20192 minuty čtení

Kapavka, HIV, syfilis? Co všechno reálně můžete a nemůžete chytit na veřejných toaletách

Je nutné se bát na veřejných toaletách?

Je nutné se bát na veřejných toaletách?

Návštěva veřejných záchodů většinou není zrovna nejpříjemnějším zážitkem, který bychom s radostí vyhledávali. Občas ale příroda v nevhodný moment začne „volat“ tak naléhavě, že zkrátka nemáme žádnou jinou možnost. A i když jsou v dnešní době tato místa většinou pravidelně několikrát denně čištěna, řada lidí se přesto obává nákazy nejrůznějšími chorobami. Je ale tento strach oprávněný? Co nám na toaletách skutečně hrozí?

Podle vědců je jen velmi málo pravděpodobné, že byste po návštěvě veřejných toalet odešli domů s pohlavně přenosnou chorobou. Abyste se skutečně nakazili, muselo by dojít k přímému kontaktu virů a bakterií s genitální sliznicí, případně s otevřenou ránou na stehnech či zadku. Původci pohlavně přenosných chorob navíc potřebují k přežití lidské tělo, na studeném prkénku rychle umírají. Strašáků jako HIV, kapavky nebo syfilisu se tedy v tomto případě nemusíte bát. Statisticky je mnohem větší šance, že do vás uhodí blesk.

Na záchodovém prkénku se ale mohou vyskytovat třeba bakterie E-coli, způsobující mimo jiné krvavý průjem, bakterie Salmonella, původce salmonelózy, nejrůznější anginové streptokoky nebo zlatý stafylokok, který má na svědomí nejrůznější onemocnění – od zánětů kůže až po otravu krve. Riziko představuje i žloutenka typu A. 

I zde ale nákaza přímo nehrozí v případě, že si po použití toalety důkladně umyjete ruce teplou vodou a mýdlem. Neporušená lidská kůže představuje pro bakterie a viry jen těžko překonatelnou bariéru. K onemocnění dochází až po přenosu škůdců ze špinavých rukou do očí, úst nebo nosu.

Odborníci nicméně varují před odkládáním věcí na zem u toalety. Na pěti centimetrech čtverečních záchodové podlahy se může skrývat i několik milionů bakterií, což je často mnohem víc než na samotném prkénku. Parazité se pak snadno uchytí na kabelce, nákupní tašce či kusu oblečení a odtud už mají snadnou cestu přímo k vám.

4 zásady správného používání veřejných toalet

  • Nedotýkejte se viditelně znečištěných částí toalety
  • Neodkládejte žádné vaše věci na podlahu vedle toalety
  • Po použití si alespoň 20 vteřin myjte ruce mýdlem a teplou tekoucí vodou
  • Pro zvýšení ochrany noste u sebe antibakteriální přípravek na ruce
Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.