Patálie racka bělohlavého na Janáčkově nábřeží. Nohy si omylem namočil do montážní pěny
Letošní 100. pacient Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.
Na návštěvu České republiky zřejmě jen tak nezapomene racek bělohlavý, kterého přijali do péče pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ke zvířeti v nesnázích na Janáčkově nábřeží je přivolali pracovníci Povodí Vltavy. Návštěvník z pobřeží Černého moře si totiž namočil nohy do montážní pěny, která zaschla a bránila mu v pohybu.
Veterinární lékařka racka zbavila montážní pěny i odpadu, který se na něj nalepil. Po provedeném vyšetření se naštěstí ukázalo, že pták kromě tohoto netypického obutí neměl žádné zranění a byl v dobré kondici. Hned následující den ho proto ošetřovatelé vypustili zpátky na Vltavu. Racek se stal již 100. pacientem, kterého Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijala v tomto roce.
Vášeň pro odpadky
Racek bělohlavý patří mezi druhy velkých bělohlavých racků. Jeho původní domovinou je oblast Černého a Kaspického moře, odkud se během druhé poloviny dvacátého století rozšířil do vnitrozemí Evropy. Na území České republiky zalétávají tito ptáci pravidelně a nejčastěji se s nimi můžeme setkat během zimních měsíců, kdy vyhledávají nezamrzající vodní plochy.
Potravu racků tvoří nejčastěji ryby, ale nepohrdne ani odpadky. A na nich nejspíš hodoval i pacient z Janáčkova nábřeží, který se zřejmě vydal nasytit ke kontejnerům či na skládku, kde si stoupl do montážní pěny. Pro mladého racka naštěstí všechno dobře dopadlo, snad si dá ale příště větší pozor. Jeho další cestu životem pomůže zmapovat ornitologický kroužek, kterým bylo zvíře před vypuštěním označeno.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu