MagazínTereza Běhalová25. ledna 20192 minuty čtení

Mýty o gumových medvídcích. Z čeho se opravdu vyrábějí, co obsahují a jak ovlivňují zdraví kloubů

Gumové medvídky milují děti po celém světě. Obrovské oblibě se ale těší i u dospělých, kteří se díky nim mohou vrátit do bezstarostným dětských let. Od roku 1922, kdy se začaly v Německu vyrábět, jejich popularita neklesá. Víte ale, že čeho se skutečně vyrábějí? A jsou opravdu tak přínosné pro zdraví, jak se často tvrdí?

Pravdou je, že gumoví medvídci mají velmi malou výživnou hodnotu. Tělu nedodávají žádné potřebné vitamíny a minerály jako železo, vápník nebo vitamín C. Jejich konzumace je proto zcela zbytečná, a to i z hlediska obsahu kolagenu, jehož obsahují ve skutečnosti jen velmi málo. Údajná prospěšnost pro klouby je tedy pouhý mýtus.

Co ale báchorka není je výrobní postup a zdrojové suroviny. Kolagen se získává vyvařením jatečního odpadu – nejčastěji vepřových kostí, šlach a kůží. V současné době se však již vyrábějí i veganské varianty.

Co skutečně obsahují?

Pokud si přečteme informaci o složení na obalu, zjistíme, že medvíci skrývají glukózový sirup, cukr, želatinu, dextrózu, ovocné šťávy z koncentrátu, kyselinu citrónovou, ovocné rostlinné koncentráty, aroma, leštící látky (nejčastěji včelí vosk), extrakty z ovoce a sirup z invertního cukru.

Ze všech těchto látek má přitom největší zastoupení cukr. V sedmnácti kusech gumových medvídků je ho dohromady přibližně 21 gramů, tedy asi 5 čajových lžiček.

Ve stejném počtu bonbonů bychom našli také 2-3 gramy bílkovin. To představuje asi 4 až 6 % doporučeného denního množství bílkovin pro dospělou ženu. Nemusíme být odborníky na výživu abychom pochopili, že vzhledem k tak obrovskému množství cukru nejsou gumoví medvídci tím nejlepším způsobem, jak si bílkoviny zajistit.

V břiše mohou pořádně nabobtnat

Američtí vědci v minulosti upozorňovali, že gumoví medvídci mohou v žaludku narůst do velkých rozměrů – jeden jediný bonbon klidně i do velikosti 6 centimetrů. Kromě toho, že zcela vyplní objem žaludku, zadržují nasáklou vodu a organismu pak hrozí dehydratace.

Pokud si občas tuto sladkost v rozumném množství dopřejete, určitě vám to nezničí zdraví. Dejte si jen pozor, aby se medvídci nestali pravidelnou součástí vašeho stravovacího plánu.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.