Lahodná pečená slanina. Až zjistíte, proč tak voní, možná vás rychle přejde chuť
Pečená slanina je pro mnoho lidí neodolatelná.
Šťavnatá pečená slanina. Kdo by její lákavé vůni odolal? Vždy si na ní pochutnáme s výčitkami svědomí, protože tušíme, že zrovna dvakrát zdravá není. Víte ale, co přesně z ní dělá tak výjimečnou lahůdku?
Stačí jen zachytit závan pečené slaniny a okamžitě se nám začnou sbíhat sliny. Zacházejte s ní však opatrně! Nepatří zrovna mezi nejzdravější potraviny, protože je tvořena hlavně nasycenými tuky.
Zároveň je to jeden z mála masných výrobků, který obsahuje přes 150 nejrůznějších látek. Najdeme přitom mezi nimi i chemické sloučeniny, které jsou karcinogenní! I proto bychom měli pečenou slaninu konzumovat jen v přiměřeném množství. Nebo ještě lépe vůbec.
Proč pečená slanina tak krásně voní?
Klíčovou roli hrají sloučeniny vznikající tzv. Maillardovou reakcí. Během vysokých teplot (při pečení, smažení nebo grilování) reagují sacharidy a jejich deriváty s aminokyselinami. Při tom vzniká celá řada nejrůznějších látek, které způsobují onu lákavou a příjemnou chuť. S každým soustem pečené slaniny do sebe ovšem dostáváme i látky jako pyrazin, pyridin, furan či akrylamid, které jsou považovány za karcinogeny.
Aby toho nebylo málo, nesmíme zapomenout na dusitan sodný, který slanina obsahuje, a který se používá k prodloužení trvanlivosti. Potravám dodává ještě více uzenou chuť, působí proti bakteriím a slouží jako stabilizátor barvy. Bohužel ale rovněž může vést ke vzniku malého množství silně karcinogenních nitrosloučenin.
Vědecky potvrzeno
Připadá vám to přehnané? Ani trochu. Světová zdravotnická organizace (WHO) na základě výzkumu vědců v roce 2015 zařadila párky, slaninu, šunku a další typy zpracovaného masa na seznam prokázaných karcinogenů. Uzeniny spolu s červeným masem se tak ocitly ve stejné skupině například s tabákem, azbestem nebo plutoniem.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují