Co všechno o člověku prozradí jeho vlastní nepořádek
Nepořádek jako zrcadlo naši mysli.
Nepořádek má mnoho podob. Známe to všichni. Tady rozložené časopisy, o kousek dál počmárané papírky s „důležitými“ poznámkami, mezi nimi hrnky od kávy. Přes židli pak pohozené oblečení, v knihovně roky nečtené knihy a půda plná starého harampádí. Každý máme ten svůj uklízecí nešvar. Víte ale, co můžete ze svého nepořádku vyčíst?
Podle Kerri Richardson, autorky knihy o nepořádku a jeho vztahu k lidské psychice, nám nepořádek ucpává cesty ke štěstí a spokojenosti. Jak to změnit? Ukliďte! Možná to bude náročné, ale vaší mysli to jedině prospěje.
Přecpaná skříň? Z nostalgie
Je-li vaše šatní skříň plná starých kousků, které už dávno vyšly z módy, nedopnete je nebo jsou dokonce zničené, nejste šetřiví. Vaším problémem je patrně nostalgie. Až příliš lpíte na tom, co vám jednotlivé kousky připomínají a co pro vás v jednotlivých etapách života představovaly. Uchovávat ve skříni oblečení z dob, kdy jste byli mladší, hubenější nebo šťastnější ovšem vytváří falešnou iluzi, že se do oněch časů můžete kdykoliv vrátit.
Co se s tím dá dělat? Zeptejte se sami sebe, jak můžete do svého života vrátit pocity a zážitky, které pro vás jednotlivé kousky představují. Jednou z rad Kerri Richardson je vybrat si pět kousků, které jste na sobě neměli více než půl roku a popřemýšlet nad tím, co pro vás vlastně znamenají.
„Možná se můžete zbavit starých džínů, které jsou vám už malé, ale naplánovat si výlet s kamarádkami, se kterými jste kdysi v těch džínách zažívala holčičí dobrodružství” radí Richardson.
Nepořádek na psacím stole
Stůl, na kterém se vrší staré dokumenty, letité účtenky a hrnky s nedopitou kávou a nepotřebné poznámky, může být docela věrohodným odrazem vaší mysli. Chaos a zmatek, v němž nedokážete určit své priority, posiluje váš sklon k chorobnému odkládání úkolů, tedy k prokrastinaci.
Jak tomu čelit? Začněte s pořádným úklidem. A to nikoli tak, že všechno přesunete do šuplíků. Opravdu si na úklid vyhraďte čas a pusťte se do třídění všeho, co se Vám na stole vrší. A všechno, co už k ničemu neslouží, vyhoďte.
Chaos na nočním stolku
Lidé, kteří si rádi před spaním čtou a na nočním stolku se jim tak vrší rozečtené knihy, bývají bystří a zvědaví. Často jsou to lidé, kteří doslova prahnou po informacích. Nepořádek v okolí místa, kde spíte, ale může zvyšovat hladiny stresových hormonů a škodit kvalitě spánku. Kromě toho značí přemíra věcí na nočním stolku také přepracovanost a roztěkanou mysl.
Přeplněná knihovna
Rozloučit se se starými knihami je těžké. Možná ještě těžší než vyhazovat staré seprané oblečení. Většina z nás má zafixováno, že knihy se zkrátka nevyhazují. To ale neznamená, že je nutné mít navěky schované staré učebnice, manuály k dávno nefunkčním věcem a braky, které nikdy nikdo nečetl.
Stejně jako oblečení, i knihy značí nostalgii, sentiment a lpění na minulosti. Staré knihy není nutné hned vyhazovat. Můžete je nabídnout v antikvariátu, do nemocniční knihovny, dětského domova nebo je odložit v některé knihobudek, kterých jsou nyní desítky po celé Praze. Zkrátka je dát tam, kde ještě udělají radost.
Ať už vás trápí přeplněná knihovna, chaotický noční stolek nebo nepořádek na pracovním stole, není lepšího období k pořádnému úklidu než začátek nového roku.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu