Tady skončit nechcete. Noc na záchytce vyjde opilce pěkně draho
Je to už více než 67 let. Přesně 15. května 1951 otevřel první pražskou záchytnou stanici v Praze u Apolináře bojovník proti alkoholismu, docent Jaroslav Skála. Věděli jste, že jeho pracoviště je pravděpodobně první svého druhu na světě?
Záchytka u Apolináře se velmi osvědčila a již po testovacím tříměsíčním zkušebním provozu se začaly stavět další u nás i ve světě. Například záchytka v americkém St. Luis má dokonce zmínku o té pražské ve své zakládací listině!
Na nedostatek pacientů si lékaři pražské záchytky nikdy nemohli stěžovat. Tím úplně prvním pacientem ale nebyl Pražan, nýbrž – pouhé tři dny po otevření – ruský námořní inženýr. Dříve bývala záchytka s železnou pravidelností zcela obsazená například na svátek MDŽ nebo na významné svátky jako je Josef nebo Karel.
Opilí soudruzi
Pracovníci záchytky také občas měli pěkně nahnáno, to když v jejich rukou skončil některý z významných komunistických soudruhů a pak museli na kobereček. Za komunismu byli nejčastější skupinou pacientů pražské záchytky instalatéři a s podivem i autoři veršů pro děti. Záchytka v Praze také prováděla rozsáhlý výzkum o chování řidičů pod vlivem alkoholu. Právě díky tomu máme dnes právní úpravu o nulové toleranci alkoholu za volantem.
Zlaté časy zažívaly záchytky na počátku 80. let, kdy jich v celém Československu bylo v provozu 63. Na pražské záchytce bylo mezi roky 1951 až 1981, kdy ji vedl Jaroslav Skála, ošetřeno 180 tisíc lidí, v celé republice pak přibližně milion.
Pražská záchytka se v minulosti od Apolináře přestěhovala do nemocnice Na Míčánkách a dnes ji naleznete v areálu Nemocnice Na Bulovce, kde ji provozuje Městská poliklinika Praha. K dispozici je 22 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích, z toho v jednom pokoji se nachází lůžko pevně připevněné k zemi, kde se kurtují agresivní klienti.
Jak to na záchytce chodí?
Podmínka k přijetí na záchytnou stanici je jen jedna – klient pod vlivem alkoholu nekontroluje své chování, čímž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo je ve stavu vzbuzujícím veřejné pohoršení.
Po lékařské prohlídce a dechové zkoušce vás čeká osobní hygiena. Na vystřízlivění je pacientům podáván čaj. Pražská záchytka je zároveň tou nejvytíženější v republice. Ročně se tu prospí více než 5 600 klientů.
A kolik vás noc na pražské záchytce vyjde? Ubytování na záchytce vám zdravotní pojišťovna neproplatí. Připravte si tedy minimálně 1950 Kč. Účet se může i zvýšit, pokud během svého pobytu spácháte nějakou škodu.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu