ZajímavostiTomáš Marný6. října 20182 minuty čtení

Tady skončit nechcete. Noc na záchytce vyjde opilce pěkně draho

Je to už více než 67 let. Přesně 15. května 1951 otevřel první pražskou záchytnou stanici v Praze u Apolináře bojovník proti alkoholismu, docent Jaroslav Skála. Věděli jste, že jeho pracoviště je pravděpodobně první svého druhu na světě?

Záchytka u Apolináře se velmi osvědčila a již po testovacím tříměsíčním zkušebním provozu se začaly stavět další u nás i ve světě. Například záchytka v americkém St. Luis má dokonce zmínku o té pražské ve své zakládací listině!

Na nedostatek pacientů si lékaři pražské záchytky nikdy nemohli stěžovat. Tím úplně prvním pacientem ale nebyl Pražan, nýbrž – pouhé tři dny po otevření – ruský námořní inženýr. Dříve bývala záchytka s železnou pravidelností zcela obsazená například na svátek MDŽ nebo na významné svátky jako je Josef nebo Karel.

Opilí soudruzi

Pracovníci záchytky také občas měli pěkně nahnáno, to když v jejich rukou skončil některý z významných komunistických soudruhů a pak museli na kobereček. Za komunismu byli nejčastější skupinou pacientů pražské záchytky instalatéři a s podivem i autoři veršů pro děti. Záchytka v Praze také prováděla rozsáhlý výzkum o chování řidičů pod vlivem alkoholu. Právě díky tomu máme dnes právní úpravu o nulové toleranci alkoholu za volantem.

Zlaté časy zažívaly záchytky na počátku 80. let, kdy jich v celém Československu bylo v provozu 63. Na pražské záchytce bylo mezi roky 1951 až 1981, kdy ji vedl Jaroslav Skála, ošetřeno 180 tisíc lidí, v celé republice pak přibližně milion.

Pražská záchytka se v minulosti od Apolináře přestěhovala do nemocnice Na Míčánkách a dnes ji naleznete v areálu Nemocnice Na Bulovce, kde ji provozuje Městská poliklinika Praha. K dispozici je 22 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích, z toho v jednom pokoji se nachází lůžko pevně připevněné k zemi, kde se kurtují agresivní klienti.

Jak to na záchytce chodí?

Podmínka k přijetí na záchytnou stanici je jen jedna – klient pod vlivem alkoholu nekontroluje své chování, čímž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo je ve stavu vzbuzujícím veřejné pohoršení.

Po lékařské prohlídce a dechové zkoušce vás čeká osobní hygiena. Na vystřízlivění je pacientům podáván čaj. Pražská záchytka je zároveň tou nejvytíženější v republice. Ročně se tu prospí více než 5 600 klientů.

A kolik vás noc na pražské záchytce vyjde? Ubytování na záchytce vám zdravotní pojišťovna neproplatí. Připravte si tedy minimálně 1950 Kč. Účet se může i zvýšit, pokud během svého pobytu spácháte nějakou škodu.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.